Çin et, tavuk ve balık ürünlerine Covid-19 testi yaptı, ithalat geçici olarak durduruldu

 Tüm dünyaya yayılan Covid-19 virüsünün çıkış noktası olan Çin'de salgın sonrası yurt dışından gelen ya da ülkede üretilen balık, tavuk, kırmızı et ve diğer donmuş hayvansal ürünlere denetim zorunluluğu getirildi.

4 milyon tonla dünyanın en çok et ve balık ithalatı yapan ülkesi konumunda bulunan Çin'de şu an için bazı eyaletlerde başlayacak olan uygulama oldukça sert tedbirleri içeriyor.


Yeni normlar sebebiyle yurt dışından kargoyla gelecek olan hayvansal ürünlerde gecikme yaşanabileceği kaydedildi.

Hayvansal ürünlerdeki koronavirüs tedbirleri sebebiyle Çin'in büyük et ve balık pazarları ile hallerinde ithal somon balıkları toplatılırken, Norveçli firmalar pazartesi günü Pekin yönetimi tarafından kendilerine gümrük yasağı konduğunu duyurdu.

Çinli yetkililer şimdiye kadar Guandong, Henan, Hebei, Yunnan ve başkent Pekin yakınlarındaki Tianjin eyaletlerinde yapılan tüm testlerde et ve balık ürünlerinde Covid-19'a rastlanmadığını ve sonuçların negatif çıktığını açıkladı.

 Pazarlardan depolara tüm satış noktasında nükleik testler yapıldı, sonuçlar negatif
Guangdong Ticaret Odası ülkedeki sosyal medya ağı Weibo'daki hesabında taze ve dondurulmuş dana, kuzu, tavuk, balık ve deniz ürünleriyle birlikte domuz etlerine nükleik asit testi yapıldığını, özellikle de ithal ürünler konusunda oldukça hassas davranıldığını kaydetti.
 
Yetkililer ülke çapında çiftçi pazarları, süpermarketler, yemek dağıtım şirketleri ve donmuş gıda depoları gibi çok geniş kapsamlı mekanların denetlendiğini belirtirken, Çin'deki et ve balık ithal eden firmaların hükümetin bu kararından endişe duyduğu, kısa süreli de olsa söz konusu ürünlere ithalat yasağı getirilebileceği kaydedildi.

Henanlı yetkililer eyalette ithal donmuş hayvansal ürünlere getirilen yasak nedeniyle canlı hayvanlara olan talebin ve fiyatların arttığını, bunun da taze et fiyatlarına yansıyacağını açıkladı.
çin ayrıca vahşi hayvanların ticaretini ve yenmesini yasaklamıştı.
 
kAYNAK eURONEWS
 
name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1955" id="ctl00">

 

 

 

 

 

 

 

Korono  

 

 

 

 

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1955" id="ctl00">

Gemi Haberleri Web Sitesi: Denizcilik Sektörü Haberleri, Deniz Haber, Deniz Haberleri.

IMO haberleri ve kurallar. Marpol ve Solas Kuralları. Solas 2009 Türkçe

Marpol ve Solas hakkında en kapsamlı Türkçe içerik: Marpol Solas


Bu web sitesi Sayın Prof Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'ın tarafından güncellenmektedir.

MARPOL ve SOLAS Sözleşmelerinin Türkçeye çeviri izni Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından Prof. Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'a verilmiştir.

 

Web Sitesi Tasarım ve Programlama