Kaptanoğlu Gruba ait Desan Tersanesi’nde inşa edilen botlar, %71 yerlilik oranıyla Türk savunma sanayisi açısından önem taşıyor.
 
Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botlarının her birinin içinde bulunan ve 4 artı 2 şeklinde yapılan modern ve donanımlı basınç odaları da tamamen Türk mühendisleri ve yerli firmalar tarafından tasarlandı.
 
Proje; Türk askeri denizcilik projeleri arasında, tüm gemilerin aynı anda tamamlanarak teslim edildiği ilk proje olarak da kayıtlara geçmiş oldu.
 
Projenin şaft ve pervane sisteminin yanı sıra dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, 
ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi de %100 yerli imkânlarla üretildi.
 

 BOTLAR TÜRKİYE’YE KIYI TÜM DENİZLERDE GÖREV ALABİLECEK


Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, dalgıç personelin sığ ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde kullanılacak.

Meydana gelebilecek kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek araçlar Karadeniz, Akdeniz, Adalar Denizi ve Marmara Denizi’nde yara alan, karaya oturan ve batan gemilerin yerlerinin belirlenmesinde görev alabilecek.

Bu durumlara müdahale etmek üzere acil dalış görevlerinde de kullanılabilecek araçlar, su altı onarım timi personelinin intikalini de sağlayacak.
 

 Projenin Türk savunma sanayii Için önemine dikkat çeken Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu, detaylara iliskin şu Bilgileri paylaştı: “ Desan Olarak 116 Yıldır denizcilik SEKTÖRÜNDE hem tersane, etek taşımacılık Hizmetleri sunuyoruz. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında önemli projede yer aldık. Ancak bu projemiz diğerlerinden çok farklı anlamlar taşıyor. Ülkemizin ve savunma sanayimizin gücüne güç katacak bu özel proje ile yerli ve milli sanayimizin gücü tüm dünyaya göstermiş olduk. Türk mühendislerimiz ve yerli firmalarımızla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde gurur duyulacak bir projeye imza attık. DesanAilesi Olarak Kendi Alanında en YÜKSEK yerlilik oranına Sahip met projede Yer almamızı sağlayan onu milli sanayiden taraf Olan Başta yerli ettik daim ettik Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın olmak Üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'mıza, Savunma Sanayii Başkanlığı'mıza, Türk Mühendislerimize ettik iş ortaklarımıza teşekkürü Bir borç bilir, şükranlarımı sunarım. Türk denizciliği adına önemli bir eser olan bu proje ile başarabileceğimiz bir kez daha gözler önüne serdik. Bu gurur hepimizin, bu gurur Türkiye'nin” açıklamalarında bulundu.

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1970" id="ctl00">

 

 

 

GÖKYÜZÜ HARİTASI 

 

 

 

 

 

 

 

Vira Denizcilik

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1970" id="ctl00">

Gemi Haberleri Web Sitesi: Denizcilik Sektörü Haberleri, Deniz Haber, Deniz Haberleri.

IMO haberleri ve kurallar. Marpol ve Solas Kuralları. Solas 2009 Türkçe

Marpol ve Solas hakkında en kapsamlı Türkçe içerik: Marpol Solas


Bu web sitesi Sayın Prof Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'ın tarafından güncellenmektedir.

MARPOL ve SOLAS Sözleşmelerinin Türkçeye çeviri izni Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından Prof. Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'a verilmiştir.

 

Web Sitesi Tasarım ve Programlama