İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nca video konferans aracılığıyla düzenlenen, "Ulaştırma ve Altyapıda Dijital Gelecek Zirvesi"nin, “Lojistik” konulu oturumuna katıldı.
Tamer Kıran yaptığı konuşmada, günümüzde dünya ticaretinin yaklaşık %90’ının deniz taşımacılığı ile gerçekleştirildiğini kaydetti. Deniz ticareti açısından dijital dönüşümün 4 ayağı bulunduğunu belirten Tamer Kıran, bunları, Gemilerin Yapımının ve Teknik Yönetiminin Dijital Dönüşümü, ürünlerin değişim noktaları olan Limanların Dijital Dönüşümü, Deniz Ticaret Yönetiminin Dijital Dönüşümü ve İnsan Gücünün Dijital Dönüşümü olarak sıraladı.
Kıran, yeni tip gemilerin daha çevre dostu, karbon emisyonlarını sıfıra indirmeyi hedefleyen, kendi-kendini idare edebilen otonom, yapay zeka ile donatılmış, sensör ağları ile her şeyi görebilen/duyabilen/hissedebilen dijital gemiler olarak dizayn edildiğini kaydetti. 
Tamer Kıran, “Nesnelerin Interneti (IoT) ile birbirleri ile haberleşen ekipmanlara sahip, yapay zeka (AI artificial Intelligence) ile donatılmış, devasa verileri işleyebilen (big data), katmanlı üretim teknolojileri (3d additive printing)  ile gemide yedek parça üretimi kabiliyetine sahip, kullanıcılara arttırılmış gerçeklik (augmented reality) ile tüm verileri aktarabilen, bulut teknolojileri (digital cloud) ile ilgili aktörlere ham ve işlenmiş veri dağıtabilen gemi teknolojisi artık uzak bir gelecek hayali olmaktan çıkmıştır.” dedi.
Dijitalleşme, yeni teknolojiler ve büyük veri metotları ile tedarik zincirleri aktörleri arasında iletişim, tedarik zicirinin görünürlüğünün artması, gerçek zamanlı kargo ve trafik akış yönetimi, bürokratik yönetim işlevlerinin basitleştirilmesi ve azaltılması, elektronik imza/elektronik sertifika gibi yöntemler  kullanılarak altyapı ve kaynakların efektif kullanımı ve katma değer artışı  ile verimin arttırılması ve maliyetin düşürülmesinin yeni iş modeli olarak ortaya çıktığını belirten Tamer Kıran,  kâğıt bazlı çok merkezli deniz taşıma, liman, gümrük işlemlerinin harmonize edilerek, donatan, liman kamu otorite merkezlerinin birbirleri ile arayüzlerinin standartlaştırıldığı dijital tek pencere sistemi ile bu hedeflere varılması yolunda adımlar atıldığını söyledi.
Dijital dönüşümde insan gücünün önemine dikkat çeken Tamer Kıran, eğitim sisteminin dijital dönüşümün gereklerine göre değişim göstermek zorunda olduğunu, artık gemi adamlarının navigasyon dışında veri yönetimi, dijital iletişim, yapay zeka, sanal ve arttırılmış gerçeklik, kodlama gibi konularda da uzmanlaşması gerektiğini vurguladı.
kAYNAK DTO
name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1962" id="ctl00">

 

 

 

 

 

 

 

Korono  

 

 

 

 

Vira Denizcilik

name="ctl00" method="post" action="Default.aspx?SayfaId=1962" id="ctl00">

Gemi Haberleri Web Sitesi: Denizcilik Sektörü Haberleri, Deniz Haber, Deniz Haberleri.

IMO haberleri ve kurallar. Marpol ve Solas Kuralları. Solas 2009 Türkçe

Marpol ve Solas hakkında en kapsamlı Türkçe içerik: Marpol Solas


Bu web sitesi Sayın Prof Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'ın tarafından güncellenmektedir.

MARPOL ve SOLAS Sözleşmelerinin Türkçeye çeviri izni Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından Prof. Dr. Mükerrem Fatma İLKIŞIK'a verilmiştir.

 

Web Sitesi Tasarım ve Programlama